Ki-SHIATSU ehk meridiaanide shiatsu

Ki-Shiatsu teraapia on Jaapani tuntumaid raviteraapiaid olles äärmiselt tõhusaks vahendiks probleemide algpõhjuste määramiseks ja mõjutamiseks. Ki-shiatsu aitab leida probleemi põhjustajat. Teraapiaga stimuleeritakse keha iseeneslikku paranemisvõimet, suurendatakse organismi enda elujõudu. Viimane omakorda on võtmeks haiguste võitmiseks ja ärahoidmiseks.

See meetod sobib väga hästi kõigile – ka eakatele ja lastele – sest vajutused ja venitused on kerged ning äärmiselt lõõgastavad. Mõju on kohene, sügav ning pikaajaline. Vastunäitustused shiatsu rakendamiseks, samuti „üledoseerimise oht“ praktiliselt puuduvad.

Põhimõtteliselt on ki-shiatsuga võimalik ravida enamikke kaasaja haiguseid välja arvatud kasvajad. Eriti tõhus on ki-shiatsu teraapia minu praktikas olnud krooniliste peavalude, ainevahetushäirete, vereloome probleemide, stressi, unetuse, kurnatuse (näiteks neeru-), liigesehaiguste, lihasvalude (näiteks fibromüalgia), külmade käte-jalgade jms. probleemide puhul. Märgatavaid tulemusi olen saavutanud veel ka diabeedi-, vererõhu-  ja südameprobleemide korral. Eriliselt tahaks rõhutada ki-shiatsu fenomeni selliste praegusajal laialt levivate probleemide taltsutamisel nagu migreenid, liigesehaigused ja diabeet. 

Järjepidev Ki-shiatsu-teraapia mitte ainult ei vähenda haiguste sümptomeid, vaid omab ka tõhusat profülaktilist toimet organismi tugevdamisel. Praktika on näidanud, et shiatsu teraapias käinud haigestuvad harva viirushaigustesse.

Lääne meditsiini kohaselt rahustab ja leevendab shiatsu-teraapia organismi stressi, mille tõttu paranevad vere- ja lümfiringe, lihaste toonus ning siseorganite funktsioonid, tugevneb immuunsüsteem. Shiatsut soovitatakse üha enamate haiguste raviks.

Ida meditsiini kohaselt on suur osa haigustest tingitud lahendamata probleemidest tulenevast stressist, mille käigus eluenergia – Ki – voolamine organismi mõnes osas häirub või isegi katkeb ning seetõttu omakorda kuhjub organismi teistes kohtades. Selle tulemusena ei suuda organism ja elundid teostada oma igapäevast tööd – muutuda ja kohaneda erinevate oludega, ravida, toita ja ehitada meie keha.

Ki-shiatsu terapeut tunnetab organismi olukorda ja energia liikumist käte abil. Teraapia käigus määratakse põhielundite energiatase e. töövõime – kogu organismi hetkeseis – , tugevdatakse nõrku ning rahustatakse liigaktviiseid elundeid. Ki-shiatsu eesmärgiks on blokeerunud hangunud energia taas liikumapanek täites „energiaauke“. Taastatakse organismi võime ise ennast juhtida ja parandada.  Teraapia tulemustest lähtuvalt saab seada eesmärke ka eluviiside korrigeerimiseks.

Ki-shiatsu seanss algab diagnoosiga kõhult ja kestab tavaliselt kuni 80min. Seanss on äärmiselt lõõgastav, mis on ka üheks eesmärgiks. Raviv mõju algab terapeudi esimesest puudutusest. Edasi töötatakse pea-, kaela, selja ning lõpuks käte ja jalgade meridiaanidega. Shiatsu teraapiat tehakse läbi riiete,  seetõttu peaks riietus olema kerge ja mugav. Massaažhilauda ja õlisid ei kasutata.

Soovitav seansside arv sõltub patsiendist ja tema probleemist. Profülaktilisel eesmärgil soovitatakse shiatsu terapeudi juures käia edaspidi umbes kord kuus, probleemide korral ca kord nädalas. Praktika on kinnitanud ka, et shiatsu seansse võib kombineerida vaheldumisi massaaziga. Sel juhul toimub keha mõjutamine justkui kahes suunas – seest väljapoole (Shiatsu) ja väljast sissepoole (massaaž), mis kiirendab probleemide kõrvaldamist. Oluline on teadvustada, et mõningatest sügavamatest terviseprobleemidest täielikuks paranemiseks kuluv aeg võib olla sama pikk, kui on olnud aeg nende probleemide tekkeks. Nii võib juhtuda, et ravi aega saab mõõta ka aastates. Võtmefaktoriks on patsiendi enda elujõud, arusaam oma seisundist ja valmisolek muutusteks.

Ki-shiatsu teraapia ajaloost, ravivõimalustest, koolkondadest ning arengust Eestis on põhjalikum info eraldi menüü alajaotuse all SHIATSU.

2017. aasta sügisest algasid ki-shiatsu loodusterapeutide 3-aastased kursused. Koolitus toimub Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli ja Ki-Shiatsu Ühenduse koostöös. Koolitajaks on Valdo Herzmann. Registreerida saab www.tarkustekool.ee. Küsimuste korral võtke ühendust minuga.